Örerek, yen korkularını

örmekDaha önce kendi emeğin ve becerinle yarattığın bir ürünün doğal bir antidepresan olduğu hakkındaki amatör gözlemimizi paylaşmıştık. Fakat o kadar dikkat çekiciydi ki konu, biraz araştırdığımızda karşımıza gözlemimizin bilimsel olarak kanıtlanmış halleri de çıktı. Yıllarca bilinen bir gerçekmiş meğerse örgü örerek rahatlamak, korkuları yenmek, stresi azaltmak.  Bazı yerlerde doktor tavsiyesi hatta.

Bosna savaşından sonra, savaş trvamalarını daha kolay aşmak için Hırvat kamplarında binlerce kadın örgü örmüş (kaynak). Aynı şekilde sıcak bölge Gazze’deki İsrailliler için bir örgü kulübü kurulmuş, hem de 12 yaşındaki bir çocuk tarafından (kaynak). Konuyla ilgili bir dolu bilimsel makale var. En dikkat çekici veriler savaş konusunda, arama motorunuza “war” “stress” “knitting”  yazarsanız daha bir çok kaynağa ulaşmanız mümkün.

knitting-fears-wordle

Özetle; demek istediğim: bu örgü örme meselesi endişeye, korkuya, strese, üzüntüye karşı ilaç niyetine kullanılan bir şeymiş. Dertlerimi zincir yaptım bir birine ekliyorum demeyin, örgü örün, akıtın eleminizi kederinizi Vasfiye Teyze’nin dediği gibi.

Hatta siz örün, hazır burada dükkan varken biz satarız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s